Jak stworzyć własny plugin w WordPressie? Prosta wtyczka w kilku krokach – Shapes

Jak stworzyć własny plugin w WordPressie? Prosta wtyczka w kilku krokach

Tworzenie własnego pluginu do WordPressa może wydawać się trudnym zadaniem, zwłaszcza dla początkujących, jednak z odpowiednimi wskazówkami i krokami, proces ten staje się znacznie prostszy. W tym poradniku przeprowadzę Cię przez każdy etap tworzenia prostego pluginu, który stworzy funkcjonalność na Twojej stronie, polegającą na dodaniu pod każdym artykułem zdania:

„Dziękuję za przeczytanie tego artykułu! Mam nadzieję, że ci się spodobał.”

Tworzenie pluginu

Do pracy nad kodem polecam oprogramowanie Brackets lub Visual Studio Code (bardziej zaawansowany). To do dzieła!

Stwórz folder pluginu

W katalogu wp-content/plugins/ Twojej instalacji WordPress’a, utwórz nowy folder dla swojego pluginu. Nazwij go np. tresc-pod-artykulem.

Stwórz główny plik pluginu

W nowo utworzonym folderze, stwórz plik PHP, np. tresc-pod-artykulem.php. Ten plik będzie zawierał podstawowe informacje o pluginie oraz jego kod.

Dodaj nagłówek pluginu

Każdy plugin musi mieć nagłówek, który zawiera podstawowe informacje o wtyczce (pluginie). Informacje te potrzebne są WordPressowi do rozpoznania, zarządzania oraz wyświetlania wtyczki w panelu administracyjnym. Otwórz plik tresc-pod-artykulem.php i dodaj poniższy kod:

<?php
/**
 * Plugin Name: Treść pod artykułem
 * Plugin URI: http://shps.pl
 * Description: Plugin dodający treść pod każdym artykułem na stronie.
 * Version: 1.0
 * Author: Shapes
 * Author URI: http://shps.pl
 */

Dodaj kod funkcjonalności do pluginu

Pierwsza część kodu dotyczy kwestii bezpieczeństwa i uniemożliwia niepożądane działania na pliku PHP z poziomu adresu URL. Za nią znajduje się funkcja add_custom_message która odpowiada za wyświetlanie naszego tekstu pod każdym artykułem. Na końcu add_filter aktualizuje każdy artykuł o nasz tekst wg tego co zostało napisane w funkcji.

Pod kodem z nagłówkiem pluginu dodaj poniższy kod:

if( !defined('ABSPATH') ){
      die('You cannot be here.'); // Zapobiega bezpośredniemu dostępowi do pliku pluginu za pośrednictwem adresu URL
}

function add_custom_message($content) {
    if (is_single()) { // Sprawdza czy użytkownik jest na stronie artykułu
        $custom_message = '<p>Dziękuję za przeczytanie tego artykułu! Mam nadzieję, że ci się spodobał.</p>';
        $content .= $custom_message;
    }
    return $content;
}

add_filter('the_content', 'add_custom_message');

Aktywacja pluginu

Nasz plugin jest kompletny i gotowy do działania. Żeby go włączyć przejdź do panelu administracyjnego WordPress’a i wybierz Wtyczki z menu bocznego. Znajdź swój plugin na liście i kliknij Aktywuj.

Po aktywacji, odwiedź dowolny artykuł na swojej stronie. Na jego końcu powinno pojawić się zdanie: „Dziękuję za przeczytanie tego artykułu! Mam nadzieję, że ci się spodobał”.

Twoja strona właśnie dostała nową funkcjonalność! Możesz ją zmodyfikować wg własnych potrzeb. Pod wyświetlanym podziękowaniem możesz dodać nowe treści, np. linki do dzielenia się artykułem na social mediach.

Korzyści z posiadania pluginu

Funkcjonalność opisaną w tym artykule można oczywiście dodać do strony bez tworzenia pluginu. Funkcję add_custom_message moglibyśmy umieścić bezpośrednio w pliku konfiguracyjnym szablonu i efekt byłby taki sam. Problem polega na tym, że plik konfiguracyjny szablonu jest jego częścią i po zmianie szablonu na inny, tekst który dodaje owa funkcja przestałby się pojawiać pod artykułami. Mając plugin nie musimy się martwić zmianami szablonów. Nasze podziękowanie zawsze będzie się pojawiać pod artykułami.

Tagi: , ,

Pytania